upPrev branch/3.3 - en to he translation catalogue (110 entries)

en: upPrev options saved.
he: אפשרויות upPrev נשמרו.

en: Loved this Plugin?
he: אוהבים את התוסף הזה?

en: Below are some links to help spread this plugin to other users
he: למטה יש כמה קישורים שיעזרו להפיץ את התוסף הזה למשתמשים אחרים

en: Give it a 5 star on Wordpress.org
he: דרג אותו ב־5 כוכבים ב־Wordpress.org

en: Link to it so others can easily find it
he: קשרו אליו כדי שאחרים יוכלו למצוא אותו בקלות

en: Need Assistance?
he: צריכים עזרה?

en: Problems? The links bellow can be very helpful to you
he: בעיות? הקישורים למטה יכולים לעזור לכם מאוד

en: Wordpress Help Forum
he: פורום העזרה של וורדפרס

en: <p>upPrev settings allows you to set the proprites of user notification showed when reader scroll down the page.</p>
he: <p>הגדרות upPrev מאפשרות לכם להגדיר את ההעדפות של ההודעה שתוצג למשתמש כשהוא גולל את הדף למטה.</p>

en: An error occurred while getting the configuration.
he: אירעה שגיאה בעת קבלת התצורה.

en: Save Changes
he: שמור שינויים

en: Appearance
he: מראה

en: Schema
he: תרשים

en: flyout
he: ריחוף פנימה

en: fade in/out
he: התבהרות/התעממות

en: Animation style
he: סגנון הנפשה

en: Position
he: מיקום

en: right
he: ימין

en: left
he: שמאל

en: Margin bottom
he: רווח למטה

en: px
he: פיקסלים

en: Margin side
he: רווח בצד

en: Left or right depending on position.
he: שמאל או ימין תלוי במיקום.

en: Box width
he: רוחב תיבה

en: Offset
he: היסט

en: Percentage of the page required to be scrolled to display a box.
he: אחוז העמוד שצריך להיגלל לפני הצגת התיבה.

en: Before HTML element.
he: לפני אלמנט HTML.

en: If empty, all page length is taken for calculation. If not empty, make sure to use the ID or class of an existing element. Put # "hash" before the ID, or . "dot" before a class name.
he: אם ריק, כל אורך העמוד יילקח בחשבון. אם לא ריק, היו בטוחים שאתם משתמשים במזהה או מחלקה של אלמנט קיים. שים # סולמית לפני מזהה או . נקודה לפני שם מחלקה.

en: Box header
he: כותרת תיבה

en: Show box header.
he: הצג כותרת תיבה.

en: Close button
he: כפתור סגירה

en: Show close button.
he: הצג כפתור סגירה

en: Custom CSS
he: CSS מותאם אישית

en: Content
he: תוכן

en: Number of posts to show
he: מספר פוסטים להצגה

en: Not affected if using YARPP as choose method and YARPP version is lower than 4.0.
he: לא משפיע אם אתם משתמשים ב־YARPP כשיטת בחירה וגרסת YARPP נמוכה מ־4.0.

en: Content filters
he: מסנני תוכן

en: Remove all filters.
he: הסר את כל המסננים.

en: Untick this if you have some strange things in upPrev box, but unticked have a lot of chances breaks your layout.
he: הסר את הסימון אם קורים דברים מוזרים בתיבת upPrev, אבל רוב הסיכויים שהסרת הסימון תשבור את הפריסה שלך.

en: Previous entry choose method
he: שיטת בחירת פוסט קודם

en: Just previous.
he: פשוט קודם.

en: Previous in category.
he: קודם בקטגוריה.

en: Previous in tag.
he: קודם בתגית.

en: Random entry.
he: פוסט אקראי.

en: Taxonomy limit
he: הגבלת טקסנומיות

en: Number of taxonomies (tags or categories) to show.
he: מספר טקסונומית (תגיות או קטגוריות) להצגה.

en: Default value: 0 (no limit).
he: ערך בררת מחדל: 0 (ללא הגבלה).

en: Match post type
he: התאמת סוג פוסט

en: Display only for selected post types.
he: הצג רק מסוגי הפוסט הנבחרים.

en: Select post types
he: בחר סוגי פוסט

en: Show posts.
he: הצג פוסטים.

en: If not any, then default value is "post".
he: אם לא נבחר אז ערך בררת המחדל הוא „פוסט”.

en: Posts.
he: פוסטים.

en: Pages.
he: עמודים.

en: Any post type (include custom post types).
he: כל סוג פוסט (כולל סוגי פוסטים מותאמים אישית).

en: Sticky posts
he: פוסטים דביקים

en: Ignore sticky posts.
he: התעלם מפוסטים דביקים.

en: Excerpt
he: תקציר

en: Show excerpt.
he: הצג תקציר.

en: Number of words to show.
he: מספר מילים להצגה

en: Featured image
he: תמונה ממוזערת

en: Show featured image.
he: הצג תמונה ממוזערת.

en: Featured image width.
he: רוחב תמונה ממוזערת.

en: Links
he: קישורים

en: URL prefix
he: תחילית כתובת

en: Will be added before link.
he: יתווסף לפני הקישור

en: URL sufix
he: סיומת כתובת

en: Will be added after link.
he: יתווסף אחרי הקישור

en: Open link
he: פתח קישור

en: Open link in new window.
he: פתח קישור בחלון חדש

en: Not recomended!
he: לא מומלץ!

en: I don't have GA tracking on site.
he: אין מעקב של Google Analitics באתר

en: Turn it on if you don't use any other GA tracking plugin.
he: הפעל אם אינך משתמש בתוסף אחר של Google Analitics.

en: Google Analitics Account
he: חשבון Google Analitics

en: Replace UA-XXXXX-X with your web property ID.
he: החלף את UA-XXXXX-X במזהה שלך.

en: Track views
he: מעקב צפיות

en: Track showing of upPrev box.
he: מעקב אחרי הצגת תיבת upPrev

en: Track clicks
he: מעקב לחיצות

en: Prevent bounce-rate
he: מנע שיעור נטישה

en: Turn it on to indicate that the event hit will not be used in bounce-rate calculation.
he: הפעל כדי שלחיצה לא תספר בחישוב שיעור הנטישה.

en: Cache
he: מטמון

en: Use Transient Cache.
he: השתמש במטמון Transient.

en: Using on large site (more than 1000 posts) may crash website.
he: שימוש באתר גדול (יותר מ־1000 פוסטים) אולי יפיל את האתר.

en: Transients Cache Lifetime.
he: זמן מטמון של Transients.

en: In seconds, default one hour (3600s).
he: בשניות, בררת המחדל היא שעה (3600 שניות).

en: Mobile devices
he: התקנים ניידים

en: Hide for mobile devices.
he: הסתר בטלפונים ניידים

en: Tablets
he: מחשבי לוח

en: Hide for tablets too.
he: הסתר גם במחשבי לוח

en: Works only when hidding for mobile devices is turn on.
he: עובד רק כשההסתרה בטלפונים ניידים מופעלת.

en: Other
he: אחר

en: Right-to-Left Language Support
he: תמיכה בשפות מצד ימין לשמאל

en: Add support for language written in a right-to-left direction.
he: הוסיפו תמיכה לשפות הכתובות מימין לשמאל.

en: Promote
he: קידום

en: Help promote upPrev plugin?
he: עזרה בקידום התוסף upPrev?

en: This option will add the code <code>Previous posts box brought to you by &lt;a href='http://iworks.pl/produkty/wordpress/wtyczki/upprev/en/'&gt;upPrev plugin&lt;/a&gt;.</code>. Try turning it on, updating your options, and see the code in the code example to the right. These links and donations are greatly appreciated.</span>
he: אפשרות זו תוסיף את הקוד <code>תיבת פוסטים קודמים מאת &lt;a href='http://iworks.pl/produkty/wordpress/wtyczki/upprev/en/'&gt;התוסף upPrev&lt;/a&gt;.</code>. נסה להפעיל את זה, לעדכן את האפשרויות שלך ולראות את הקוד בדוגמה משמאל. הקישורים האלה והתרומות מוערכים מאוד.</span>

en: Donate
he: תרום

en: You can buy me some special coffees if you appreciate my work, thank you! <a href="http://iworks.pl/donate/upprev.php">Donate to this plugin.</a>
he: אתה יכול לקנות לי קפה מיוחד אם אתה מעריך את עבודתי, תודה! <a href="http://iworks.pl/donate/upprev.php">תרום לתוסף.</a>

en: Custom post type:
he: סוג פוסט מותאם אישית:

en: Related Posts (YARPP)
he: פוסטים קשורים (YARPP)

en: . Works only with post and/or pages.
he: . עובד רק עם פוסט ו/או עמודים.

en: Thumbnail
he: תמונה ממוזערת

en: None
he: ללא

en: More in
he: עוד בנושא

en: Read more:
he: קראו גם את:

en: Read previous post:
he: קראו את הפוסט הקודם:

en: Close
he: סגור

en: Previous posts box brought to you by <a href="http://iworks.pl/produkty/wordpress/wtyczki/upprev/en/">upPrev plugin</a>.
he: תיבת פוסטים קודמים מאת <a href="http://iworks.pl/produkty/wordpress/wtyczki/upprev/en/">התוסף upPrev</a>.

en: Settings
he: הגדרות

note: Description of the plugin/theme
en: When scrolling post down upPrev will display a flyout box with a link to the previous post from the same category. Based on upPrev Previous Post Animated Notification by Jason Pelker, Grzegorz Krzyminski
he: כשהפוסט נגלל מטה upPrev יציג תיבה מרחפת עם קישור לפוסט הקודם בקטגוריה. מבוסס על upPrev Previous Post Animated Notification מאת Jason Pelker ו־Grzegorz Krzyminski
